CaniasTroia

İsimlendirme Standartları

  • İsimlendirme kuralları hem bireysel hem de bir ekiple yazılım geliştirenler için küçük gibi görünen ama önemli bir konudur. Bunun için belirli isimlendirme kuralları oluşturulmuştur. Namespaceler, classlar, metodlar, değişkenler ve sabitler için yazılan programlama dilinin isimlendirme kurallarını uygulamak ve mantıklı isimler vermek yazılımcılara kolaylık sağlar. Yazılım geliştirdiğimiz dilin isimlendirme kurallarını öğrenip uygulamak önemli bir detaydır.
  • Bu belgeyi geliştireceğiniz projelerde olduğu gibi kullanmanız mümkün olabileceği gibi, kendi standartlarınızı oluşturmak için temel almak üzere de kullanabilirsiniz. Özellikle daha önceden edindiğiniz yazılım geliştirme alışkanlıklarınız varsa, bunları dokümandaki örnekle karşılaştırarak uygun gördüğünüzü tercih edebilirsiniz.
  • Bu yazıda belirtilen hiçbir kodlama standardı, ulusal ya da uluslararası genel bir standardı ifade etmez. Bu dokümanda açıklanan standartlar, içeriği geliştirenlerin ve proje koordinatörünün tecrübeleriyle oluşturdukları, kendi projelerinde uyguladıkları kodlama yaklaşımlarıdır. Bu yazıda yazılanları Canias’ın, ilişkili teknolojilerin ya da yazılım mühendisliğinin temel kuralları olarak görmeyin. Bu standardı oluşturanların hiçbir şekilde en doğru ve en iyi yazılım kodlama standardını oluşturmak gibi bir iddiası yoktur. Buradaki amaç bir öneri ve/veya örnek oluşturmaktır.
  • Canias firması firmalar için isimlendirmede kullanılmak üzere 3 karakterli bir ön ek kullanmaktadır. Bu yazımızda örnek olarak YLM ön ekini kullanacağız.

 

    FİRMA Canias
TRANSACTION YENI YLM  SALT01       SALT01
DIYALOG YENI YLM  SALT01 X001      SALT01 D001
INHERIT   YLM  SALT01 D001
RAPOR YENI YLM  SALT01 Y001      SALT01 R001
INHERIT   YLM  SALT01 R001
CLASS YENI YLM  HCM LEAVE      HCM LEAVE
INHERIT   YLM  CHCM LEAVE
FUNCTION YENI FunctionName      FunctionName
INHERIT   YLM  YeniFuncName
TABLO YENI YLM TABLOADI      IAS TABLOADI
TABLO ALAN KOLON YENI KOLONAD      KOLONAD
ÜZERİNE   YLM  KOLONAD
     SIRA NO 990
INDEX YENI TABLO_U_SIRANO      TABLO_U_SIRANO
INHERIT   YLM  TABLO_U_SIRANO
DESTEK TABLO YENI YLM SAL 001      IAS SAL 001  Yeni Inherit
Diyalog X D
Rapor Y R
CLAS   CU Unique
N Non Unique

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu