CaniasLinuxTeknoloji

Yeni Başlayanlar İçin Linux Komutları

Gelişen teknoloji ile birlikte artık bütün cihazlar, akıllı diye tabir ettiğimiz yüksek işlem gücüne sahip bir hale geldiler. Bu sistemleri kolay yönetmek için geliştiricileri bir işletim sistemine ihtiyaç duydular. Son yıllarda bu açığın çok büyük bir bölümünü Linux kapattı. Bu makalede Linux işletim sistemleri için en temel ögelerden biri olan terminal ve birkaç adet basit Linux komutlarını inceleyeceğiz.

Linux yazılımcılar arasında giderek yayılmaktadır. Bu yazımızdan temel Linux komutlarına erişebilirsiniz.

Temel Linux Komutları Nelerdir?

Screenshot

Linux bir operating sistemin kernelidir. UNIX ismini bilgisayar tabanlı elektronik sistemlere ilgi duyan insanlar mutlaka bir yerlerde duymuşlardır. Linux ta bir UNIX klonudur. Linux, Linus Torvalds tarafından Scratch diye MIT tarafından geliştirilmiş bir dil tabanı kullanılarak yaratılmıştır. Linux bedava ve open-source bir yazılımdır, bunun anlamı Linux üzerinde küçük bir değişiklik yaparak kendi isminizle paylaşabilirsiniz. Bir sürü Linux dağıtıcısı vardır, bunlara “distros” ismi verilir. Bunlardan birkaçı:

Ubuntu Linux
Red Hat Enterprise Linux
Linux Mint
Debian
Fedora
Arch Linux
Manjaro

Linux genelde %90 oranında serverlarda kullanılır. Bunun sebebi Linux hızlı, güvenilir ve bedavadır. Windows tabanlı server kullanmanın en büyük problemi fiyatıdır. Bu sorun Linux ile aşılabilir. Bunun dışında dünya piyasasındaki %80 akıllı telefonun işletim sistemi de Linux tabanlıdır.

Örneğin Android de Linux Kernel inden yapılmıştır. Güvenlik anlamında küçük bir örnek vermek istersek, dünyadaki birçok bilgisayar virüsü Windows’u etkiler, ama Linux’u etkilemez.

Linux Shell Terminal

Terminali basitçe bir programdır. Kullanıcıların girdiği komutları alır ve işlem yapması için işletim sistemine verir. Komutların sonuçlarını ve çıktısını kendi üzerinde gösterir. Yani, işletim sistemi ile kullanıcı arasındaki ana köprüdür. Linux dağıtıcıları bir GUI(Graphical User Interface – Grafiksel Arayüz) ile gelir, ama her Linux CLI (Command Line Interface – Komut Satırı Arayüzü) ya sahiptir. Bu makalemizde Linux Terminalinde kullanabileceğimiz basit komutları ele alacağız.

Linux üzerinde terminali açmak için bazı kısa yollar bulunur. Ubuntu Linux üzerinde terminal açmak için Ctrl+Alt+T kullanılır. Gnome arayüzlü bir sistemde Alt+F2 yapıp çıkan sayfaya gnome-terminal yazılıp Enter a basılarak terminale ulaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu