CaniasERPMRPTeknolojiTroia

Neden caniasERP?

Neden caniasERP?

caniasERP yazılımının, diğer ERP programlara göre işlevsel olarak öne çıkan özellikleri nelerdir? Neden caniasERP kullanmak gerekir?

ERP yazılımı almaya karar veren kurumlar veya kişiler için, işin en zor ve önemli tarafı değerlendirme sürecidir. Bu aşamaya gelindiğinde programları artı ve eksileri ile masaya yatırır, size en uygun olanı seçmeye çalışırsınız. En uygun olanı seçmek, kişilere ve kurumlara göre tabiki değişim sergileyecektir. Kimileri bütçesine, kimileri personel yetkinliğine göre, v.b. farklı kriterler göre seçim yapabilir. Seçim kompleks olduğu kadar materyallerinizin de uyum sürecidir aslında, kendinize ait materyalleri ortaya koyduktan sonra sıra karşı tarafın sizler için belirleyici yönlerini tespit edip, değerlendirmeye gelir. Peki karşı tarafın bu yönlerini ne kadar başarılı tespit edebilecesiniz? Bu yazımın amacı tam da bu noktada sizlere bir nebze yardımcı olmak. Şimdi gelin caniasERP‘ nin fark yaratan yanlarına göz atalım.

Bu yazımızda caniasERP yazılımının, ERP uygulamalarındaki başarısı yerine diğer programlara göre işlevsel olarak öne çıkan özelliklerinden bahsedilecektir. ERP uygulamalarında caniasERP yazılımdan bahsetmeye çalışırsak, her bir modül için bir ya da birden fazla makale ayırmak gerekecektir. İlerleyen boardlarda yer alacak makalelerimde sizlere modülleri de tanıtmaya çalışacağız.

 

caniasERP Fark Yaratır.

Erp yazılımlarını sadece bir yazılım olarak değerlendirmek yanlış olur, bu yazılımı edinen işletmeler tüm süreçlerini tek bir platform üzerinden yönetmek üzere yeni bir adım atmış olurlar. Bu adım da deneyimlenmiş yeni iş yapış metodolojilerini beraberinde getirir ki bu süreç işletme için kurumsal kimlik ve iş modeli açısından çok büyük faydalar sağlar.

Erp yazılımlarını incelediğinizde farkedeceğiniz temel ayrımlardan biri bu yazımlarının muhasebe temelli yada üretim temelli evrildiğidir. Son dönemde muhasebe temelli yazılımların Erp alanına girmek için yaptığı çalışmaları farketmişsinizdir, genel olarak bu çalışmaların ortalama seviyede başarılı olduklarının da farkındasınızdır. Bunun temel nedeni yazılımların üretim süreçlerini tam olarak kapsayamamasıdır diyebiliriz. Yani bu noktada verebileceğimiz en temel bilgi üretim bazlı yazılımların her zaman bu alanda daha önde olduğudur. Bunun temel sebebide muhasebenin standartlarının belli oluşu ve her kuruluşun bu standart dahilinde iş yapması gerekliliğidir.

caniasERP’ de üretim temelli bir yazılım olmasıyla ve 20 yılı aşkın bir deneyimi de üzerinde barındırmasıyla sektörün önde gelen yazılımları arasındadır. Bu temel 2 faktörün yanında işletmeye fayda sağladığı çokça özelliğide üzerinde barındırmaktadır, bunlardan bazıları:

 • 70′ i aşkın modül
 • Troia geliştirme ortamı
 • Esnek bir o kadarda yönetilebilir bir mimarı
 • Servis odaklı mimarı
 • Bütüncül çözümler (IoT, eFatura, eDefter, ..)
 • Sektörel çözümler
 • Deneyimli kadro

caniasERP Fark Yaratır, Neden Mi? Çünkü o, ERP yazılımları arasında;

 1. EN Kullanıcı dostu olanıdır.
 2. EN Sistem dostu olanıdır.
 3. EN Esnek olanıdır.
 4. EN En işlevsel olanıdır.
 5. EN Entegre olanıdır.

Bu bahsettiklerimde ne kadar haklı olduğumu gelin beraber görelim.

Kullanıcı Dostu

Sistem yöneticileri ve son kullanıcılar açısından düşünüldüğünde konuya farklı noktalardan yaklaşım sergilenecektir.

Son kullanıcıların programdan beklentileri denildiğinde şunlar sıralanabilir;

 • Konforlu çalışma ortamı,
 • Sorunsuz çalışma,
 • Karmaşadan uzak çalışma,
 • Hızlı ve doğru iş yapabilme,
 • Kendini güvende hissetme.

Bunlar her program için sonradan geliştirilebilir özellikler olsa da, caniasERP’ nin son kullanıcı açısından sergilediği tavır en başından basitlik olmuştur. caniasERP arayüzünden alınan alttaki ekran görüntüsüne bakmadan önce resim üzerinde dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizlere vurgulamak istiyoruz.

Ekranın sade, modern ve rijit tasarımı, her şeyin iç içe aynı ekrana sıkıştırılması yerine istenilen anda istenilen detaya erişebilme kabiliyeti ile bütünleşerek kullanıcıda güven duygusunu pekiştirmeye odaklanmıştır. Bu modern sadelik, iş yapma hızını ivmelerken sorunla karşılaşmayan kullanıcıda ise bu yetenek bir o kadar memnuniyet yaratacaktır. Gelelim resmin detaylarına:

Sistem Yöneticileri‘ nin beklentileri genellikle son kullanıcı ile paralellik sergilemeyecektir. Özellikle sistem tasarımı ve çalışan uygulamaların sınırları çizme konusunda parametrelerin yerleştirilmesi sistem yöneticimiz için çok önemlidir. Binlerce tablo ile sistem kurgusunu yapmanın marifet olmadığı, aksine karmaşayı ve hata yapma oranını artıracağı konusunda farklı düşünenlerdenseniz, farklı yazılımlarla da baş başa kalabilirsiniz. caniasERP‘nin mükemmel organize edilmiş destek tabloları ile bu işi yapmak sanılanın aksine sistemi biraz tanıyan herkes için çocuk oyuncağıdır diyebilirim. caniasERP destek tabloları, o kadar akıllı kurgulanmıştır ki, bu işin minimum tabloyla nasıl sektör bağımsız yapılacağını bizlere sunmuştur.

Kullanıcı dostu olma konusunda en son bahsetmek istediğim konu ise Sorunsuz Çalışma kabiliyeti, Sorunlarla dolu bir yapı sistem olarak nitelendirilebilir mi? Biliyorum ki bunun iki olası cevabı var. Ancak aklınızdan geçen Evet e karşın, bu sıkıntılı programı edinme konusunda geri adım atıp Hayır diyeceğinizi kestirebiliyorum. Kim sorunlu bir sistem ister ki? Kervanı yolda düzmek marifetse, herkes bu işi yapabilir. caniasERP, en başından sonuna kadar uygulandığı yüzlerce müşterinin başarı referansı ile sizlere mükemmel kararlılık sunar. Temelinde basitlik ve açıklık olan bir sistemin başka türlü bir tavır sergilemesi mümkün olamaz zaten. Her işin basitlik üzerine kurgulanması hata olasılığını düşüreceği gibi, sizler için sonradan tasarlanan uygulamanın kararlılığının da garanti altına alacaktır.

Sistem Dostu

Günümüz teknolojilerini yakından takip eden biri olarak, her geçen gün bilişim teknolojilerinde yaşanan evrimi hayretle izliyorum. Lise döneminde laptoplara hayranlıkla bakarken şimdi elimizden tablet pcleri düşürmüyoruz, interneti yanımızdan ayırmıyoruz. Peki sizlere bu kadar imkan sunulurken iş yapabilme kabiliyetiniz sadece maillerle mi sınırlı? caniasERP‘nin henüz tanımadıysanız bu soruya muhtemelen Evet diyeceksiniz.

caniasERP sizler için teknolojinin sınırları sonuna dek zorlayacaktır, gelecekte siz elinize elektronik gazetenizi aldığınız bir köşesinde caniasERP analizlerine bakar olacaksınız.

Herşeyin internet ortamına taşındığı, son kullanıcı bilgisayarlarının git gide hafiflediği günümüzde, istemci bilgisayarlara programların bindirdiği yük kuyumcu terazisi ile ölçülecek düzeye inmiştir. caniasERP, istemci makinalarda sadece arayüzü ile vardır ve tüm işlemler sunucu makinada yürütülür. Bu özelliğin getirdiği en büyük avantajda günümüz iPadleri ile dahi uygulamanın tüm işlevleri ile kullanılabilir olmasıdır.

caniasERP alt yapısı gereği platform bağımsız çalışırken, çalıştığı sistemle uyumu ise maksimum düzeydedir. Çalıştığı sistemin performans koşullarını gözeterek ona uyum sağlarken siz hiçbir şeyin farkına varmadan aynı şekilde uygulamayı kullanırsınız.

Esnek

Esneklik bir dezavantaj değildir ve hiçbir sistem yoktur ki sizin kurumuzun %100 ünü karşılaşın. Esneklik öyle bir kelimdedir ki kontrolsüz esneklik ölümcül olabilir. Uygulamanın sizin ihtiyaçlarınızı bütünüyle karşılamasından bahsedilmek için bu kavramı göz ardı etmek mümkün değildir.

caniasERP, çok esnektir. Bu esneklik o kadar akıllıca yönetilmektedir ki, uygulama güncellemeleri bundan etkilenmemektedir. Aldığınız uygulamanın güncellenebilir olması çok önemlidir; öyle ki her gün değişen koşullarda programınızın ayakta kalması ancak güncellemelerle mümkün olabilir. Bu işlemin ne derece sorunsuz olacağı ise program kabiliyetleri ile doğru orantılıdır.

Çoğu program kaynak kodlarının açık olduğundan bahsetmektedir; bu o kadar da doğru bir tabir değildir. Programın açık kaynak oluşunun sağlayacağı avantaj, esneklikle anlam kazanmaktadır. Sizlere mevcut kodlar üzerinde düzenleme yetkisi sunmayan, sadece parçalı olarak mevcut diyaloglara ufak tefek kontrol eklemenizi sağlayan programın Açık Kaynak olması bir şey ifade eder mi? Tabiki hayır! Esneklik yeniden kullanılabilirlikle, geliştirilebilir olmakla, istenilene erişebilirlikle ölçülebilir. Mevcut bir uygulamaya yapılan eklentilerle Açık Kaynak ve esnek olunduğunun söylenmesi sizi yanıltmasın lütfen.

İşlevsel

İşlevsel (fonksiyonel) likle ilgili, caniasERP sizlere çalışma ortamında birçok fonksiyonalite sunmaktadır. Sizlere sunulan Widget’lar (Özet Bilgi) ve ek uygulama işlevleri ile, programdan kopmadan her işinizi yapabileceksiniz. Bazı örneklerle konuya açıklık getirmek isterim:

 1. Tedarikçilerinizden herhangi birinden Teklif isteyeceğinizi düşünelim. Teklif oluşturmak için yeni bir belge başlattınız ve malzemelerinizi ilave ettiniz. Tam bu noktada telefon çaldı ve not almanız gerekti. caniasERP ile bu işlemi yapmak için teklifinizden çıkmanız ya da kaleme kağıda sarılmanız ayrıca bir not defteri uygulaması başlatmanız gerekmez. Klavyenizden Ctrl+X tuşuna basarak ufak bir notçu açıp işinizi görebilirsiniz.
 2. Herhangi bir uygulama da çalışırken, uygulama içinde bir bilgiye ya da çeviriye ihtiyacınız oldu, bunun içinde programdan ayrılmanız gerekmez. Yine bir kısayol tuşuyla istediğiniz sözlük uygulamasına ya da Google’a program içinden kolaylıkla erişebilirsiniz.
 3. Uygulamanın sizlere sunduğu standart arama kriterleri ile aradığınızı bulamadığınızda ne yaparsınız bir düşünün, biliyorum işiniz çok zor. Aksine bu iş caniasERP ile sanılanın aksine çok basit, her ekranda sizlere sunulan “Advance Search” fonksiyonları ile aramanızı sınırlandırmanız gerekmez.
 4. Program içi Masaüstünüze, ekleyeceğiniz Widget’lar ile istediğiniz bilgi her an yanınızda olabilir. Günlük Kurlar, Ödenmemiş Faturalar, Bekleyen İşler v.s. gibi.
 5. Messenger ile arkadaşlarınızla bilgi ve doküman paylaşabilir, ortak dokumanlar üzerinde beraberce çalışabilirsiniz.
 6. Ve çok daha fazlası…

Tüm bu fonksiyonalitenin yanı sıra yeni Widget tasarımı için gerekli olan altyapı da sunulmuştur. Belki çok iddialı olacak ama caniasERP‘den kopup masaüstüne dönmek istemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Entegre

İç ve dış ortamla sağlanan entegrasyona inanamayacaksınız. İçerde çalıştığı işletim sistemi, ilgili işletim sistemi programları ve kendi iç uygulamaları ile tam entegredir. Dışta ise diğer sistemlerle data alışverişinde sunduğu esnek ve genişletilebilir protokol tanımları ile sınırlarınızı çizemeyeceksiniz.

Sistem içi entegrasyonda bir malzemeyi tutup, çalışma arkadaşınıza nesne olarak gönderebilir ilgili malzeme ile alakalı bilgi talep edebilirsiniz. Excel’deki bir veriyi tutup, sistem içi her hangi bir kontrole atabilirsiniz. İç entegrasyonda sizlere bu kadar geniş imkânlar sağlanırken, dış sistemlerde unutulmamıştır. caniasERP “Açık ve Kusursuz” bir sistemdir, dışardaki sistem ne olursa olsun tüm global yazışma protokollerini “DELFOR, DELINS…” v.b. gibi sistemleri destekleyerek her şeyi erişilebilir kılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu